ORAH
Drvo oraha potice iz juzne Evrope i centralne Azije a danas se pretezno uzgaja u Evropskim zemljama, Indiji, Kini, Japanu, Cileu, SAD i Kanadi. Moze da raste i na manje plodnoj zemlji ali ipak najvise prinosa daje u vinogradarskoj zoni na umereno vlaznom zemljistu.
Plodovi oraha pristizu krajem septembra, a s obzirom na to da se mogu dugo ocuvati dostupni su tokom cele godine i pri tom ne gube na kvalitetu. Zdravi orasi bi trebali biti svetlo smedje boje, kompaktnog izgleda, priblizni po velicini, teski u ruci i bez uzeglog mirisa.
Ovo kostunjavo voce je snazan izvor energije a bogato je mnostvom vitamina, minerala i antioksidansnih materija. Redovna konzumacija oraha podize nivo dobrog a snizava nivo loseg holesterola u krvi, podstice koncentraciju, pamcenje i uopste je izvrsna hrana za mozak.
Mladi zeleni plodovi oraha sadrze dosta C vitamina i joda a tradicionalna medicina ih najcesce preporucuje za lecenje ztitne zlezde kao sastavni deo likera od oraha ili orahovace. Osim toga, ovaj narodni lek blagotvorno deluje na želudac i jaca krv. Zeleni plodovi oraha beru se u maju i junu. Kako se priprema liker od oraha mozete pogledati na strani "Prirodni lekovi za stitnu zlezdu".
Caj od listova oraha preporucuje se za ciscenje i jacanje krvi, jacanje organizma, podsticanje varenja, za ispiranje upaljenih rana, protiv cireva i bubuljica, za ispiranje ociju i usne supljine, protiv belog pranja. Za pripremu caja od listova oraha upotrebljavju se svezi ili suseni listovi a beru se dok su jos mladi, tokom proleca.
Orahovo ulje kozu stiti od sunca, sprecava preterano isusivanje koze, korisno je protiv opekotina i za jacanje kose.
Ulje od oraha je bogato omega-3 masnim kiselinama, vitaminom E, vitaminima B1, B2, B3 tako da svakako spada u zdrave namirnice. Smanjuje nivo holesterola i triglicerida u krvi, dobra je preventiva protiv koronarnih bolesti i odan saveznik u borbi protiv slobodnih radikala. Najzdravije je ukoliko se ne zagreva pa ga treba koristiti kao preliv za salate.
Нема коментара:
Постави коментар