Etiologija: Lajmska bolest je najrasirenija vektorska bolest. Uzrocnik je spiroheta Borrelia burgdorferi. Cilindricnog je oblika, sa flagelama.
Epidemiologija: Ucestalost bolesti je u porastu. Prenosi se ujedom krpelja. Rizik od transmisije je povecan ukoliko je krpelj duze zakacen za kozu. Ulazno mesto je koza, odakle se spiroheta siri u krv i organe.
Klinicka slika: U ranoj lokalizovanoj bolesti se 1-2 nedelje posle ujeda, javlja kruzni ras koji se naziva erythema migrans pracen svrabom i bolom. Promena je eritematozna u celini ili moze imati centralno rasvetljenje ili nekrozu. Eritema migrans se moze pojaviti bilo gde na telu; predilekciona mesta su aksila, periumbilikalno, na preponama, butinama. Oboleli mogu imati povisenu temperaturu (febris), malaksalost, glavobolju ( cephalgia). Eritem se povecava do 15cm ukoliko se ne leci.
Rani diseminovani oblik- nastaje hematogenim sirenjem borelije. Nastaje nekoliko nedelja nakon primarne infekcije. Praceno je opstim znacima infekcije. Moze nastati meningitis, uveitis, miokarditis, fokalni neuroloski ispadi, paraliza facijalnog nerva (paralisis nervi facialis).
U kasnoj manifestaciji- nakon nekoliko meseci, posle akutne nfekcije je praceno artritisom velikih zglobova.
Dijagnoza: krvna slika je obicno normalna, a sedimentacija ubrzana (hypersedimentatio). U sinovijalnoj tecnosti je povecan broj leukocita, sa dominacijom neutrofila. Borelija se moze izolovati iz krvi, likvora, miokarda i sinovija. Dokazuje se ELISA testom (IgG i IgM) i Western blot testom.
Terapija: Potrebno je rano otkirvanje i ekstrakcija krpelja. U laksim oblicima se daje terapija antibioticima najcesce tetraciklini (doxycyclin), penicillin, chloramphenicol, kortikosteroidi u trajanju 3 nedelje. U zavisnosti od tezine klinicke slike zavisi izbor AB i duzina lecenja.
Nina Radosavljevic I5
Нема коментара:
Постави коментар