SASTAV
1 tableta sadrži 1,5 mg, 3 mg, odnosno 6 mg bromazepama.
DELOVANJE
Bromazepam je benzodiazepinski anksiolitik i mišićni relaksans. Uklanja psihosomatske reakcije i stabilizuje neurovegetativni sistem. U manjim dozama smanjuje psihičku napetost, uklanja nemir, teskobu, a pri tome ne utiče na motornu aktivnost. U većim dozama ima sedativno i miorelaksantno delovanje, što je važno u tretiranju težih neurotskih i psihosomatskih poremećaja.
INDIKACIJE
- Emocionalni poremećaji: stanja napetosti i anksioznosti, nervoze, uznemirenosti, poremećaji sna
- Funkcionalne smetnje kardiovaskularnog, respiratornog, gastrointestinalnog i urogenitalnog sistema
- Psihogene smetnje (psihogene glavobolje, psihogene dermatoze, astma, gastrični i duodenalni ulkus, ulcerozni kolitis)
- Psihoneuroze, psihogene reakcije koje prate akutni i hronični alkoholizam.
DOZIRANJE I NAČIN PRIMENE
Doziranje je individualno. Prosečna doza za ambulantne pacijente je 1,5-3 mg, do 3 puta na dan. U težim oblicima bolesti, naročito kod hospitalizovanih bolesnika, daje se 6-12 mg, 2 do 3 puta na dan. Terapiju ambulantnih pacijenata treba započeti sa najmanjom preporučenom dozom, koja se može po potrebi povećati do optimalnog delovanja. Prilikom dugotrajnog lečenja bromazepa- mom, terapiju ne treba naglo prekinuti, nego doze treba postepeno smanjivati.
NEŽELJENA DEJSTVA
U osetljivih bolesnika, naročito kod većih doza, može se javiti blagi umor, pospanost i vrtoglavica, a povremeno slabost mišića i ataksija. Ova neželjena dejstva mogu se izbeći prilagođavanjem doze. Đromazepam povećava efekat lekova koji takođe dejstvuju na centralni nervni sistem, kao npr. barbiturati, drugi trankvilizatori i anksiolitici, antidepresivi, inhibitori monoaminooksidaze. Dugotrajna terapija sa visokim dozama kod predisponiranih pacijenata može dovesti do zavisnosti.
KONTRAINDIKACIJE
Preosetljivost na benzodiazepine, miastenija gravis, glaukom, trudnoća (prvi i poslednji tri meštar), dojenje, teška oštećenja jetre i bubrega i ozbiljna insuficijencija funkcije pluća.
UPOZORENJE
Za vreme lečenja bromazepamom treba se uzdržavati od konzumiranja alkoholnih pića. Đromazepam treba naročito oprezno i postepeno uvoditi u lečenju starijih i oslabljenih bolesnika i bolesnika sa organskim promenama CNS. Između bromazepama I drugih lekova koji deluju na CNS (neuroleptici, antidepresivi, drugi trankvilizatori i hipnotici) postoji sinergizam, zato je u takvim kombinacijama potreban oprez.
Uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima i mašinama Lek može uticati na psihofizičke sposobnosti, naročito ako se uzima sa alkoholom ili depresorima CNS. Lekar i farmaceut dužni su da upozore bolesnika da za vreme uzimanja bromazepama izbegava upravljanje motornim vozilom ili rukovanje mašinama.
NAČIN IZDAVANJA
Lek se može izdavati samo uz lekarski recept.
NAČIN ČUVANJA
Čuvati u originalnom pakovanju, zaštićeno od svetlosti, van domašaja dece.
ROK UPOTREBE
Naznačen je na pakovanju
PAKOVANJA
30 tableta po 1,5 mg 30 tableta po 3 mg 30 tableta po 6 mg
Нема коментара:
Постави коментар