субота, 5. мај 2018.

Razvoj bebe

Prvi mesec bebe

Dete u ovom mesecu treba da bude mirno i relaksirano, sa oskudnom motorikom, ili budno i motorički vrlo aktivno, ili budno i razdraženo uz plač.

U budnog i aktivnog novorođenčeta u leđnom položaju, pokreti ekstremiteta se sastoje od naizmeničnog savijanja i opružanja.

Drugi mesec bebeU drugom mesecu beba ima duže periode budnosti nego u prvom.
Poneko odojče, uglavnom ono koje se hrani flašicom, uspeva krajem drugog meseca da eliminiše noćni obrok. Ipak, dojene bebe to, najčeće, u ovom uzrastu još ne čine.

Treći mesec bebeBeba nakon navršena dva meseca postaje aktivnija nego do tada, sve je više budna i počinje značajnije da se zanima za okolinu.
U trećem mesecu odojče, u položaju potrbuške, odiže glavu za 45 - 90° i aktivnije posmatra predmete ispred sebe.

Četvrti mesec bebeProces uspravljanja se odvija odozgo nadole.U IV mesecu dete u položaju potrbuške počinje da održava ravnotežu.Preduslov za to je da oba lakta leže ispred linije ramena, da je jaka savijenost u karlici popustila i da je težina tela na stomaku.

Peti mesec bebeU položaju potrbuške beba pomera težište tela na stomak.Ako želi da poveća polje igranja, pruža laktove prema napred. Ugleda li omiljenu igračku izvan polja domašaja, postaviće se u siguran položaj na stomaku: glavu, grudni koš i ruke će podići u vazduh i „plivaće“ nogama kraće vreme.

Šesti mesec bebeOko polovine prve godine beba se, u položaju potrbuške, sve više podiže, oslanjajući se ispruženim rukama na otvorene šake, a težište tela se pomera ka karlici. Bedra su raširena, potkolenice savijene u kolenima i podignute uvis.

Sedmi mesec bebeTokom sedmog meseca dominira jaka želja odojčeta za kretanjem.U položaju potrbuške ono pomera težište ka zadnjem delu tela, oslanjajući se na šake i bedra.
Osmi mesec bebeU osmom mesecu beba može iz položaja na leđima da se podigne u sedeći položaj, držeći se za vaše prste.U položaju potrbuške većina beba još ne može da se kreće napred, ali može da se okreće oko svoje osovine.
Deveti mesec bebePošto je u položaju potrbuške savladala premeštanje težine unazad i u stranu, beba otkriva kretanje unapred i počinje da baulja.U bočnom položaju se ne oslanja samo na laktove,  već i na šaku, pri čemu se trup približava sedećem položaju.

Deseti mesec bebeOdojče u X mesecu zauzima „četvoronožni položaj“, pri čemu, dok se oslanja na šake, ne podiže samo grudni koš i stomak, već i guzu.U ovom položaju ono se klati napred-nazad u mestu, ravnomemo premeštajući težinu na ruke i noge, što predstavlja preduslov za puzanje.
Jedanaesti mesec bebeU XI mesecu odojče sigurno sedi.Uspeva i da puzi tako što u ritmičnom izmenjivanju ispruža istovremeno desnu ruku i levu nogu, odnosno levu ruku i  desnu nogu.

Dvanaesti mesec bebeIako većina dece samostalno prohoda oko prvog rođendana, nekoj sasvim normalnoj deci to polazi za rukom tek sa 15 meseci. Jedni su oprezni i postepeno se puštaju, drugi to urade odjednom i potrče, treći padnu, pa se uplaše i novi pokušaj samostalnog hoda odlože za neku drugu priliku.

Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...