четвртак, 31. мај 2018.

Pheochromocytoma - Feohromocitom

Tumor u središtu (srži) nadbubrežne žlezde koji luči suvišne količine hormona adrenalina i noradrenalina.
Najčešće se javlja između 30. i 60. godine života, mada se može javiti u bilo kojoj dobi. Ponekad se porodično nasleđuje.

Feohromocitomi su retki

Feohromocitomi su retki. U 1 od 10 slučajeva radi se o malignom tumoru. Oni se mogu javiti kao propratna pojava multiple endokrine neoplazije, naslednog oboljenja pri kojem dolazi do razvoja tumora u više endokrinih žlezda.

Simptomi Feohromocitoma:

Vežbanje, uzbuđenje, pa čak i promena položaja tela mogu podstaći tumor da oslobađa hormone u krv. Kada do ovoga dođe, mogu se javiti:
  • Palpitacije (svest o abnormalno brzom ili nepravilnom kucanju srca)
  • Bleda, hladna koža i pojačano znojenje
  • Mučnina i povraćanje
  • Osećaj velike uznemirenosti i strepnje
  • Glavobolja
  • Povišeni nivoi adrenalina i noradrenalina izazvaju i rast krvnog pritiska.

Dijagnoza tumora

Dijagnoza se postavlja na osnovu uzoraka mokraće sakupljene za poslednjih 24h – ako je koncentracija hormona veća od normalne, radi se MR ili CT snimanje, radi provere postojanja tumora.

Terapija tumora

U terapiji se najpre daju lekovi za snižavanje krvnog pritiska, a zatim se tumor hirurški odstranjuje. Osobe kojima je hirurškim putem otklonjen benigni feohromocitom obično se u potpunosti oporave. Kod malignih tumora, međutim, postoji mogućnost njihovog ponovnog javljanja.

Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...