субота, 3. фебруар 2018.

Podrucja na kojima se govorilo latinskim jezikom

↝ Podrucja na kojima se govorilo latinskim jezikom ↜

Latinski jezik je klasicni jezik koji pripada italijanskoj grani indoevropskih jezika. 
Latinski alfabet je nastao iz etrurskog i grckog alfabeta.

Latinski je prvobitno govoren na podrucju Laucijuma. Kroz moc Rimske republike, latinski je postao dominantni jezik, najpre u Italiji pa zatim i sirom Rimskog carstva. 
Vulgarni latinski se razvio u romanske jezike, kao sto su italijanski, francuski, spanski, portugalski i rumunski.
Latinski, italijanski i francuski su dali mnogo reci engleskom jeziku.
Starogrcki i latinski jezik se koriste kao jezici nauke u teologiji, biologiji i medicini.
Kasnolatinski je bio posani jezik od 3. veka, a srednjovekovni latinski je bio u upotrebi od 9. veka do perioda Renesanse kada se koristi renesansni latinski. Kasnije su se razvili savremeni latinski i savremeni latinski jezik.
Latinski jezik je koriscen kao jezik medjunarodne komunikacije, obrazovanja i nauke sve do 18. veka. Crkveni latinski je opstao kao sluzbeni jezik Svete stolice i rimskog obreda Katolicke crkve.
U danasnje vreme mnogi studenti, ucenici i clanovi katolickog klera tecno govore latinski kao liturgijski jezik.

Latinski se danas izgovara na mnoge nacine, koje mahom zavise od lokalnih, nacionalnih i skolskih tradicija i navika. Izdvajaju se tri izgovorna stila: klasicni, tradicionalni, zapadni i istocni izgovorni stil.
Klasicni stil pocinje od poslednjih decenija XIX veka, a zasniva se na plibliznom oponasanju onoga sto se zna o rimskom izgovoru kakav je bio u I veku p.n.e .
Tradicionalni stil potice poznoantickog doba i neprekidno se koristi i danas, a razlikuje se po izvesnim obelezjima koja su u medjuvremenu postala svojstvena zapadnim, odnosno istocnim romanskim jezicima (francuskom i spanskom naspram italijanskog i rumunskog).
Zapadni izgovorni stil uobicajen je narocito kod znalaca latinskog u srednjoj i istocnoj Evropi, pa i kod Srba.
Istocni izgovorni stil uobicajen je kod Italijana, a takodje pripada autoritetu Rimokatolicke crkve- siroko je poznat i koriscen u raznim sredinama. 
















Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...