уторак, 27. фебруар 2018.

Мелатонин

Мелатонин је хормон сна, хормон спавања ког лучи епифиза (пинеална жлезда) - (lat. Glandula pinealis).  Епифиза је мала ендокрина жлезда у мозгу, величине грашка, лоцирана између можданих хемисфера.
Мелатонин регулише наш биолошки сат и спавање. Појачано се почиње лучити увече и његов ниво је повишен током целе ноћи. Организам смањује лучење хормона са првим зрацима сунца и тако тело добија сигнал да је време за буђење. Његов ниво је највећи између поноћи и 4 сата, зато је важно да се током ових сати спава у мрачној соби.


Уз то мелатонин регулише активност ензима и хормона повезаним за метаболизмом и функцијом органа. Без њега тело не би знало кад смо гладни, кад жедни или када требамо ићи у тоалет.
Мелатонин штити организам од слободних радикала, тако што ослобађа организам од вишка слободних радикала и штити нас од кардио-васкуларних и срчаних болести.
Мелатонин успорава процес старења организма.
 Да би се повећао ниво мелатонина природним путем треба се придржавати следећег:
  • трудити се ићи на спавање пре 12 сати ноћу
  • ако треба да останете будни после 12 сати ноћу водите рачуна о пригушеној светлости.
  • пре одласка на спавање искључити све изворе светла
  • трешње и вишње су један од ретких природних извора мелатонина

Треба напоменути да се производња мелатонина у организму зауставља при употреби алкохола, дувана, кофеина и одређених медицинских препарата: који садрже кофеин, блокатори калцијумових канала, бета-блокатори, препарати за спавање, анти-инфламаторна средства и антидепресиви.

Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...