Miologija
Miologija jeste nauka o mišićima. Mišić (musculus) je organ čije su glavne odlike sposobnost grčenja (kontrakcije) i opuštanja (relaksacije).Mišićno tkivo se razvija iz srednjeg klicinog lista, mezoderma.
Po svojoj građi mišići su poprečno-prugasti, skeletni, srčani i glatki.Poprečno-prugaste mišiće i srčani mišić izgrađuju mišićni snopovi koji su međusobno odvojeni vezivnim predgranama (perimisium).
Svaki mišićni snop izgrađuju poprečno-prugasta mišićna vlakna koja se pružaju paralelno jedna uz drugu, međusobno razdvojena finim vezinim pregradama (endomisium).Mišićna vlakna imaju tanki omotač (sarkolema).Svako mišićno vlakno ispunjeno je citoplazmom (sarkoplasma) u kojoj se nalazi veliki broj jedara.U sarkoplazmi se nalaze tanke niti, miofibrile koje su nosioci kontraktilnih osobina mišićnog vlakna.Izgled poprečno-prugastih mišićnih vlakana potiče od miofibrila koje poseduju šira tamna i uža svetla polja.Glatki mišići su izgrađeni od glatkih mišićnih ćelija (vlakana) koje se udružuju u mišićne snopove i grade slojeve u zidovima cevastih organa.Glatka mišićna ćelija sadrži samo jedno jedro.Unutrašnjost ćelije ispunjava sarkoplazma u kojoj se pored tečnosti i organela nalaze miofibtile koje nisu poprečno- prugaste, kao poprečno-prugasta mišićna vlakna.
Mišić se sastoji iz mesnatog i tetivnog dela.Tetive mišića su produžeci dela vezivnog tkiva mišića.One se nalaze na krajevima mišića, vezuju se za kost i preko njih se prenosi snaga mišićne kontrakcije na skelet.Poprečno-prugasti mišići su inervisani motornim nervnim vlaknima preko moždanih ili kičmenih živaca i njihovo dejstvo se, uglavnom, odvija pod uticajem naše svesti i volje.
Glatki mišić i srčani mišić inervišu vegetativna nervna vlakna čije dejstvo nije pod uticajem naše svesti i volje.Prema obliku, skeletni mišići se dele na duge, kratke i pljosnate.Dugi mišići se odlikuju velikom amplitudom pokreta i nalaze se na udovima.Kratki mišići se odlikuju malom amplitudom pokreta i nalaze se obično duž kičmenog stuba, na šakama i stopalima.Pljosnati mišići se nalaze u predelu trupa i odlikuju se pljosnatim telom i dugom, tankom i pljosnatom tetivom (aponeurosis).
Skeletni mišići su po funkciji pregibači (fleksori), opružači (ekstenzori), primicači (aduktori), odmicači (abduktori), uvrtači (pronatori), izvrtači (supinatori) , obrtači (rotatori).
Teodora M. Đurić I3
Нема коментара:
Постави коментар