Higijena obuhvata opšte i praktične postupke koji osiguravaju dobro zdravlje i čistoću. Ovi postupci, koji služe sprečavanju bolesti, njihovom širenju i poboljšavanju zdravlja, razlikuju se jako od kulture do kulture, pa tako nešto što je prihvatljivo u jednoj kulturi ne mora biti prihvatljivo u drugoj.
U medicinskom kontekstu termin "higijena" odnosi se na održavanje zdravlja i zdravog života. To je grana medicine koja se bavi pravilima, opštim i praktičnim postupcima za čuvanje i poboljšanje zdravlja.
Termin se pojavljuje u frazama poput lične higijene, kućne higijene, zubne ili dentalne higijene, dok se higijena rada često koristi u vezi s javnim zdravstvom. Termin "higijena" nastao je prema imenu Higijeje, grčke božicezdravlja, čistoće i sanitacije. Higijena je takođe znanost koja se bavi promocijom i očuvanjem zdravlja. Higijenski postupci se razlikuju, pa ono što je prihvatljivo u jednoj kulturi ne mora biti prihvatljivo u drugoj.
MEDICINSKA HIGIJENA:
Medicinska higijena odnosi se na higijenske postupke povezane s primjenom medicine i medicinske skrbi kojom se prevenira ili minimizira bolest i širenje bolesti.
Postupci medicinske higijene uključuju:
***izolaciju ili karantenu inficiranih osoba ili materijala radi prevencije širenja infekcije.
***sterilizaciju instrumenata korištenih u kirurškim postupcima.
***uporabu protektivne odjeće i prepreka kao što maske, ogrtači, kape, naočalei rukavice.
***primjereno previjanje i zbirnjavanje ozljeda.
***sigurno odlaganje medicinskog otpada.
***dezinfekciju višekratnih materijala (tj. posteljine, jastuka, uniformi)
Većina ovih postupaka razvijena je u 19. stoljeću, a dobro su utvrđeni do sredine 20. stoljeća
LIČNA HIGIJENA:
Lična higijena odnosi se na higijenske postupke koje neka osoba održavanjem čistoće radi sopstvenog zdravlja. Motivacija za postupke lične higijene leži u redukciji ličnih bolesti, lečenju od njih, optimalnom zdravlju te osećaju za blagostanje, socijalnu prihvaćenost i prevenciju širenja bolesti na druge.
Postupci lične higijene uključuju: poseta doktoru, poseta zubaru, redovno pranje (kupanje ili tuširanje) tela, redovno pranje ruku, čišćenje i negovanje zubi, osnovnu manikira i pedikira, žensku higijenu i zdravu prehranu. Lična nega širi je pojam od lične higijene jer se odnosi na održavanje dobrog ličnog i javnog izgleda koje nužno ne mora biti higijensko.
Lična higijena se postiže upotrebom proizvoda za ličnu higijenu koji uključuju: sapun, šampon za kosu, kreme za kosu, četkicu za zube, pastu za zube, pamučne štapiće, dezodorans, balzam za usne, kreme, losione, šišač, grickalicu, vodicu za usta, turpiju, piling, kremu ili penu za brijanje, kremu za kožu i toaletni papir. Ostali proizvodi za ličnu higijenu i negu mogu se koristiti za unapređenje zdravlja i blagostanje.
Tašana Urošević 1/4
Нема коментара:
Постави коментар