PRIRODNI LEKOVI ZA ASTMU :
1. Đumbir je prirodan lek za astmu
Đumbir je poznat kao prirodni lek za različite bolesti, uključujući astmu. Istraživanja su pokazala da njegova konzumacija može pomoći u smanjenju upale disajnih puteva i sprečavanju kontrakcije disajnih puteva.
Alternativno, promešajte jednu kašičicu đumbira u pola šolje vode. Uzeti jednu kašiku ove mešavine pre spavanja.
2. Senf
Kada imate napad astme, masiranje pomoću senfa može pomoći u očuvanju respiratornih prolaza i vraćanju normalnog disanja.
3. Smokve podstiču zdravlje disajnih puteva
Hranljive osobine smokve podstiču zdravlje disajnih puteva i pomažu u ublažavanju poteškoća s disanjem. Dobro operite tri suve smokve i ostavite ih da odstoje u šolji vode preko noći.
Ujutro jedite natopljene smokve i pijte vodu od smokve na prazan stomak, pa nastavite ovaj kućni tretman par meseci.
4. Beli luk ili češnjak
Beli luk vam može pomoći u jasnom zagušenju u plućima tokom ranih faza astme. Kuvajte dva ili tri čena u četvrtini šoljice mleka. Ostavite da se ohladi na sobnoj temperaturi i zatim ga popijte.
5. Kafa može pomoći u kontroli napada astme
Kofein u kafi može pomoći u kontroli napada astme jer deluje kao bronhodilatator. Vruća kafa pomaže u opuštanju i čišćenju disajnih puteva i na taj način olakšava disanje.
Što je jača kafa, to je bolji rezultat. Ali, pokušajte da ne pijete više od tri šoljice crne kafe u jednom danu. Ako vam se ne sviđa kafa, možete se odlučiti za šoljicu vrućeg crnog čaja. Nemojte koristiti kofein kao redovni tretman.
6. Eukaliptusovo ulje je efikasno u lečenju simptoma astme
Čista eukaliptusna ulja su efikasna za lečenje simptoma astme zbog svojih dekongestivnih svojstava. Istraživanja pokazuju da sadrži hemikaliju nazvanu eukaliptol, koji može pomoći u razlaganju sluzi.
Stavite nekoliko kapi ulja eukaliptusa na papirnati ubrus i držite ga uz glavu dok spavate, udišući miris. Takođe možete staviti dve do tri kapi ulja eukaliptusa u lonac provrele vode i udisati tu paru. Pokušajte duboko udahnuti za brže rezultate.
7. Med je stari dobro poznati prirodni lek za astmu
Med je jedan od najstarijih prirodnih lekova za astmu. Alkoholna i eterska ulja u medu pomažu u smanjenju simptoma astme. Udisanje mirisa meda donosi pozitivne rezultate kod nekih ljudi.
Takođe, možete pomešati jednu čajnu kašičicu meda u čašu vruće vode i polako piti oko tri puta dnevno. Pre odlaska na spavanje, progutajte jednu kašičicu meda sa pola kašičice praha cimeta. To će vam pomoći da uklonite sluz iz grla i omogućiti vam da bolje spavate.
8. Luk poseduje protivupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju suženja disajnih puteva
Luk ima protivupalna svojstva koja mogu pomoći u smanjenju suženja disajnih puteva kada patite od astme. Takođe, sadržaj sumpora u luku pomaže u smanjenju upale pluća.
Jednostavno, jedite sirov luk da biste očistili puteve za prolaz vazduha za bolje disanje. Ako ne možete podneti ukus sirovog luka, pokušajte da jedete kuvani luk.
9. Limun
Osobe sa astmom često imaju nizak nivo vitamina C. Vitamin C je snažan antioksidans i pomaže detoksifikaciji tela, zbog čega neka istraživanja pokazuju da konzumiranje više vitamina C smanjuje teško disanje i upalu, te može pomoći u smanjenju simptoma astme.
Iscedite sok od pola limuna u čaši vode i dodajte šećer prema svom ukusu. Redovno pijte da biste smanjili napade astme.
Narandže, papaja, borovnice i jagode takođe su bogate hranljivim sastojcima koji pomažu u smanjivanju simptoma astme.
10. Hrana bogata karotenoidom može pomoći u smanjenju napada astme
Karotenoidi su žuti, narandžasti i crveni pigmenti koje nalazimo u biljnoj hrani i mogu pomoći u smanjenju napada astme.
Ozbiljnost astme u direktnoj je vezi sa niskim vitaminom A, pa povećajte unos korena povrća, slatkog krompira, šargarepe, lisnatog zelenila i bobica.
11. Vitamin E
Vitamin E je još jedan snažan antioksidant, koji štiti ćelije od oštećenja pod delovanjem slobodnih radikala.
Vitamina E ima u biljnim uljima, margarinu, kikirikiju, orasima, pšeničnim klicama, suncokretovom ulju, džigerici, ribi, piletini, grašku, slatkom krompiru, itd. Preporuka je da se za potrebe organizma koriste prirodni izvori.
12. Vitamin D
Vitamin D čini da se usporava smanjenje funkcije pluća i podržava imunološko zdravlje. Takođe zaustavlja “preoblikovanje pluća”, sužavanje prolaza disanja tokom vremena.
Kalcitriol, oblik vitamina D kojeg proizvodimo u telu, prirodni je protivupalni lek, ali mnogi ljudi imaju manjak vitamina D.
Dnevna preporučena doza se može dobiti kombinacijom izloženosti suncu i zdrave ishrane. Kod osoba s blagom do umerenom astmom, otkriveno je da oni koji su uzimali vitamin D, dodatno su imali manje ozbiljnih napada astme.
13. Cink
Dobar je za zdravlje nadbubrežne žlezde i pomaže telu u suočavanju sa stresom, koji je povezan s pogoršanjem simptoma astme. Prirodni izvori cinka su crveno meso – svinjetina i govedina, pšenične klice, spanać, boranija, jaja, mleko, seme bundeve, grašak, itd
14. Hrana sa magnezijumom
Nizak nivo magnezijuma povezan je sa povećanim rizikom od razvoja astme, a pokazalo se da povećanje magnezijuma smanjuje ozbiljnost napada astme i simptoma poput anksioznosti mišića.
Pronađeno je da magnezijum može izazvati relaksaciju bronhijalnog glatkog mišića i dopustiti da vazduh lakše ulazi i izlazi iz pluća.
Izvori magnezijuma uključuju spanać, blitvu, bele semenke, bademe, crni pasulj, avokado, smokve, banane, jogur ili kefir, itd. Može pomoći da smanjite ozbiljnost simptoma astme, uključujući bol, nelagodnost i emocionalni stres.
15. Brokoli i drugo povrće iz porodice kupusnjača
Oni sadrže mnogo antioksidansa i ključni element zvan sulforafan. Glavna prednost sulforafana je da povećava široku lepezu antioksidacijskih enzima, što može pomoći u efikasnosti blokiranja štetnih efekata zagađenja vazduha.
16. Sirovo mleko i mlečni proizvodi
Sirovo mleko štiti decu od razvoja astme i simptoma polenske groznice. Zdravi probiotici u sirovom mleku jačaju imunološki sistem, a istraživanja pokazuju da probiotička hrana poboljšava probavu i pomaže u zaustavljanju alergijskih reakcija koje se pojavljuju dok proteini i drugi alergeni prođu kroz probavni sistem.
17. Probiotici i hrana bogata vlaknima
Ova biljna vlakna pomažu u uklanjanju toksina i hrani zdrave probiotičke bakterije. Cela zrna, orašasti plodovi, pasulj, semenke i sirovo povrće napunjeni su probiotskim materijalima i izvrstan su izvor vlakana.
18. Omega-3 hrana znatno smanjuje učestalost astme
Omega-3 se uglavnom nalazi u masnim ribama, kao što su skuša, sardine, losos, pastrmka i tuna. Orašasti plodovi i semenke takođe mogu pružiti dobru dozu. Omega-3 znatno smanjuje učestalost astme jer smanjuje upalu disajnih puteva.
19. Hrana bogata vitaminom B5 (pantotenskom kiselinom)
Bogati izvori tog vitamina su u mesu, mahunarkama, jajima, voću i povrću. U većim količinama potrebni su astmatičarima jer oni ne mogu ispravno iskoristiti ovaj vitamin.
Takođe je nađeno da teofilin, lek koji se koristi za lečenje astme, uzrokuje nedostatak vitamina B5. Pantotenska kiselina je takođe uključena u nadbubrežnu funkciju, a stres igra veliku ulogu u astmi.
Нема коментара:
Постави коментар