петак, 30. март 2018.

SEKRETORNI OTITIS (SOM)

Sekretorni otitis medija (SOM)- Otitis Media Secretoria je bolest nepoznatog uzroka, veoma cesta kod dece. U najvecem broju slucajeva se javlja kod dece predskolskog uzrasta. Osnovni simptom je nagluvost ili oslabljen sluh.
Infekcije gornjih disajnih puteva kod dece su inace cesce nego kod odraslih. One su gotovo uvek pracene uvecanjem treceg krajnika, koji tada suzava unutrasnji otvor Eustahijeve tube. Ona je kod beba kraca, sira i horizontalnije polozena, pa kroz nju lakse prolazi sekret iz nosa i zdrela (ali i hrana i povraceni sadrzaj), narocito ako se dete hrani flasicom u lezecem polozaju. Zapusen nos je obavezan znak, a neretko su prisutni i kasalj i povisena temperatura.

SIMPTOMI 

Osnovni simptom je nagluvost ili oslabljen sluh. Takvo dete obicno pojacava TV aparat prilikom gledanja, vice pri govoru i ne odaziva se na pozive roditelja ukoliko ih ne vidi. Roditelji cesto smatraju da su takva deca nestasna, neposlusna ili previse zaneta u svoju iugru. Medjutim, radi se o ostecenom sluhu, jer deca uvek reaguju kad im se roditelji obrate pojacinim intezitetom glasa.

KOMPLIKACIJE

Deca sa ovom bolescu mogu da imaju ceste upale uva, narocito ako se bolest ispolji pre 4 godine zivota, zato sto se prisutn sekret u srednjem uvu lako inficira infekcijom iz nosa. Takodje, neleceni SOM, ukoliko traje vise meseci, moze da dovede do ozbiljnog ostecenja sluha. To nastaje zbog zgusnjavanja sekreta i posledicne atrofije bubne opne. Takva bubna opna, umesto elasticne membrane postoje mlitava opna koja se moze zalepiti za kostane zidove srednjeg uva i znatno otezati lecenje.

DIJAGNOZA

Dijagnozu postavljamo na osnovu podataka dobijenih od roditelja (heteroanamneze) i na osnovu klinickog pregleda. Prilikom pregleda takve bubne opne nisu sedefaste boje, nego mutne i sive. Definitivna dijagnoza se postavlja ispitivanjem sluha pomocu aparata koji se naziva timpanometar. To je objektivna metoda merenja sluha kojom se dijagnostikuje prisustvo sekreta iza obe bubne opne.

LECENJE I TERAPIJA

Lecenje SOM-a je konzervativno (medicinskim preparatima) i hirursko.
- Konzervativno lecenje obuhvata primenu sekretolitika u obliku sirupa (Prospan) i toaletu nosa fizioloskim rastvorom (Nisita sprej) u trajanju od mesec dana. Posle mesec dana treba izvrsiti kontrolu sluha timpanometrijom. Ukoliko nema poboljsanja, a kod deteta postoje simptomi alergijskog rinitisa, mogu se primeniti antintihistaminici u obliku sirupa i nastaviti ubrizgavanje slanih rastvora u nos.

-Kada posle tri meseca terapije nema poboljsanja sluha predlaze se hiruska intervencija koja obuhvata uklanjenje treceg krajnika i implataciju ventilacionih cevcica.
Ova hiruska intervencija traje oko 30min i vrsi se u opstoj anasteziji. Deca se oporave brzo, vec posle nekoliko sati, a sluh se vec sutra poboljsava i vraca na normalne vrednosti.

Ventilacione cevcice ostaju kod dece najduze izmedju 5 i 8 meseci. One su tako napravljenje da po svom obliku, velicini i tezini, spontano ispadaju posle nekoliko meseci. Precnik je veoma mali, oko 1,1 mm, tako da se ona moze lako zapusiti usnom masti ili cerumenom. Tada njena funkcija prestaje i moze doci do ponovnog nakupljanja sekreta u srednjem uhu. Da se to ne bi desilo, roditeljima se savetuje da koriste preparete maslinovog ulja u obliku spreja (npr. Vaxol- sprej za uho sa maslinovim uljem) koji razmeksavaju cerumen i onemogucavaju zapusavanje ventilacione cevcice. Vaxol sprej za uho sa maslinovim uljem treba koristiti 2-3 puta nedeljno, po jednom ubrizgati u svako uvo, sve vreme dok su ventilacione cevcice prisutne.

Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...