петак, 30. март 2018.

Diazepam


 1. ŠTA JE LEK DIAZEPAM I ČEMU JE NAMENJEN?

DIAZEPAM pripada grupi lekova poznatoj kao benzodiazepini. Diazepam smanjuje anksioznost (stanje zabrinutosti i psihičke napetosti), a koristi se i u lečenju konvulzija (grčeva) i otklanjanju mišićnih spazama.

SASTAV 

Postoje 3 jačine Diazepam tableta:
● Diazepam tablete koje sadrže 2 mg diazepama (okrugle, bikonveksne tablete svetlo-narandžaste boje).
● Diazepam tablete koje sadrže 5 mg diazepama (okrugle, bikonveksne tablete svetlo-zelene boje).
● Diazepam tablete koje sadrže 10 mg diazepama (okrugle, bikonveksne tablete bele boje).

2. KAKO LEK DIAZEPAM DELUJE?

Diazepam deluje na transmitere u mozgu i na taj način pomaže u otklanjanju simptoma anksioznosti i mišićnih spazama.


3. KADA SE LEK DIAZEPAM UPOTREBLJAVA?

Diazepam tablete se koriste:
● u kratkotrajnom (2-4 nedelje) lečenju teže anksioznosti (stanje zabrinutosti i psihičke napetosti izazvano stresom), koja može biti udružena sa nesanicom, ili sa nekim drugim oboljenjima (npr. glavobolja ili   napadi migrene).
● za otklanjanje spazama (grčeva) mišića (uključujući i spazme kod cerebralne spastičnosti)
● kao dodatna terapija u lečenju epilepsije (padavice)
● u lečenju noćnog straha i somnambulizma (mesečarenja) kod dece
● u preoperativnoj pripremi bolesnika (smirivanje i opuštanje bolesnika koji se pripremaju za operacije ili veće hirurške zahvate stomatologa).
● otklanjanje simptoma koji se naglo mogu javiti pri odvikavanju od alkoholizma.

4.  ŠTA MORATE DA PROČITATE PRE UPOTREBE LEKA?

Upozorite lekara ako uzimate druge lekove, imate neku hroničnu bolest, neki poremećaj metabolizma, preosetljivi ste na lekove ili ste imali alergijske reakcije na neke od njih.  

 5. KADA NE SMETE UZIMATI DIAZEPAM?

● Ako ste alergični (preosetljivi) na benzodiazepine ili na neki od ostalih sastojaka u preparatu (videti sastav leka).
● Ako bolujete od mijastenije gravis (bolest koju karakteriše slabost mišića).
● Ako imate teško oboljenje pluća sa teškoćama pri disanju
● Ako imate teškoće u disanju tokom sna ("sleep apnea sindrom")
● Ako imate teže oštećenje jetre
● Ako bolujete od psihijatrijskog (mentalnog) oboljenja ili psihičkog poremećaja ličnosti (kao što su fobije,  opsesivna stanja, hronične psihoze).

6. UPOZORENJA I MERE OPREZA

Upozorite Vašeg lekara ako:
●imate neko oboljenje pluća ili jetre
● uzimate neke lekove, uključujuči i one bez lekarskog recepta (videti pod NA ŠTA MORATE PAZITI AKO UZIMATE DRUGE LEKOVE)
● konzumirate alkohol ili koristite neke lake droge
● bolujete od depresije ili ste nedavno imali gubitak bliske osobe
● benzodiazepini imaju relaksirajuće dejstvo na mišiće, te zbog toga postoji rizik od padova i povreda, naročito kod starijih Produžena primena Diazepam tableta može dovesti do pojave tolerancije, odnosno smanjenja efekta leka.

7. UZIMANJE LEKA DIAZEPAM SA HRANOM ILI PIĆIMA  

Diazepam tablete se uzimaju pre, ili u toku obroka, sa dosta tečnosti. Uzimanje leka sa hranom ili bezalkoholnim pićima ne utiče značajno na dejstvo leka. Alkohol pojačava sedativno dejstvo diazepama, pa ga u periodu uzimanja diazepama treba izbegavati (videti pod  UPOZORENJA I MERE OPREZA).

8. ŠTA MORATE DA ZNATE O POMOĆNIM MATERIJAMA KOJE SADRŽI LEK DIAZEPAM? 

Zbog prisustva laktoze u Diazepam tabletama, u slučaju postojanja netolerancije (nepodnošenja) na neke od šećera, obratite se Vašem lekaru pre upotrebe ovog leka.

9. NA ŠTA MORATE PAZITI AKO UZIMATE DRUGE LEKOVE 

Imajte u vidu da se ove informacije mogu odnositi na lekove koje više ne pijete, kao i na lekove koje planirate da uzimate u budućnosti. Obavestite svog lekara ili farmaceuta ako uzimate, ili ste do nedavno uzimali neki drugi lek, uključujući i lek koji se nabavlja bez lekarskog recepta. Ove informacije su izuzetno važne jer upotreba više od jednog leka u isto vreme može oslabiti ili pojačati njihovo dejstvo. 

Obavestite Vašeg lekara ukoliko uzimate neke od sledećih lekova:

● anksiolitike (lekovi za smirenje), antidepresive (za lečenje depresije), hipnotike (za izazivanje spavanja), analgetike (lekovi koji otklanjaju bolove), anestetike, lekove za lečenje alergija (antihistaminici), antiepileptike (lekovi za padavicu). Istovremena primena ovih lekova sa diazepamom pojačava njegovo dejstvo. Kada se diazepam primenjuje istovremeno sa antiepilepticima, neželjena dejstva leka se mnogo češće mogu javiti, i u tom slučaju će Vaš lekar prilagoditi doziranje, odnosno smanjiti doze ovih lekova u periodu dok uzimate diazepam.

● Cimetidin, omeprazol i cisaprid (za lečenje problema sa želucom), rifampicin (antibiotik), fluvoksamin i  fluoksetin (za lečenje depresije).

10. KAKO SE LEK DIAZEPAM UPOTREBLJAVA?

Uvek uzimajte lek tačno kako Vam je lekar preporučio i ne prekidajte lečenje ukoliko Vam Vaš lekar ne kaže da to uradite. Ukoliko mislite da lek Diazepam suviše slabo ili jako deluje na Vaš organizam, obratite se lekaru ili farmaceutu. 

Doziranje je individualno, do postizanja optimalnog efekta. Vaš lekar će započeti lečenje sa najmanjim efektivnim dozama, u zavisnosti od prirode Vaše bolesti, Vašeg odgovora na terapiju, uzrasta i telesne mase.

Diazepam tablete se uzimaju pre, ili u toku obroka, sa dosta tečnosti.


Anđela Janićijević I/3



Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...