уторак, 2. јануар 2018.

Akutni medijastinitis (mediastinitis  acuta)


http://simptomi.rs/images/hronicni%20medijastinitis.gifAkutni medijastinitis(mediastinitis acuta) naj­češće je izazvan perforacijom jednjaka ezofagusa ili dolazi kao komplikacija posle središne sternotomije pri operacijama(operatio) na srcu(cor), a retko na­staje diseminacijom infekcije(infectio) iz nekog septičnog žarišta.
Ezofagusna (jednjačna) ruptura može da nastane spontano,npr. kod divertikuluma ezofagusa s fistulom, ili prilikom ezofago skopije.
Učestalost medijastinitisa posle medijalne sternotomije iznosi 0,4 do 0,5%. Gnojno zapaljenje(inflammation) može da bude u obliku apscesa ili flegmone koja se širi u okolinu.
Koji su simptomi i znaci akutnog medijastinitisa?
Simptomi i znaci akutnog medijastinitisa su visoka temperatura, retro-steralni bol (iza grudne kosti) koji se širi ka vratu(collum), dispneja i disfagija.
Klinički znaci su povezani sa slabljenjem vezivne strukture u medijastinumu i s pomeranjem položaja po­jedinih organa(organum). Može se javiti i pareza n. rekurensa sa promuklošću.
Zbog porasta pritiska u medija­stinumu javljaju se znaci zastoja u venskoj cirkulaciji. 
U kasnijem stadijumu dolazi do insuficijencije cirkulacije s hepatomegalijom (uvećanje jetre(hepar)), ascitesom (nakupljanje tečnosti u trbuhu) i otocima na nogama.
Uz kompresivni sin­drom često postoje nadražajni kašalj, hemo- ptizije (iskašljavanje krvi), promuklost i disfagija (otežano gutanje).
Claude Bernard-Hornerov sindrom. - Ovaj sindrom javlja se unilateralno (sa jedne strane), a sastoji se od mioze (suženje zenice), pseudoptoze i sužene rime (otvor kapaka) između očnih kapaka, često uz lokalnu pojavu vazodilatacije (širenje krvnih sudova) i znojenja.
Dizakromelični sindrom. - Odlikuje se pojavom maljičastih prstiju čiji su meki delovi krajnjih članaka zadebljani i cijanotični (modri), a nokti ispupčeni. Ovaj sindrom javlja se i kod nekih drugih bolesti u grudnom košu.
Kako se postavlja dijagnoza akutnog medijastinitisa?
Na rendgenskom snimku vidi se proširenje senke gornjeg medijastinuma sa jasno ograničenim ivicama. Zavi­sno od patološkog procesa, snimak može da pokaže prisustvo apscesa, pneumotoraksa ili hidropneumotoraksa.
Ezofagografija ili ezofazoskopija otkrivaju oštećenje jednjaka ka­da je ta promena izazvala medijastinitis.
Ana­liza(analysis) eksudata dobijenog punkcijom i aspi­racijom iz medijastinuma može da bude od­lučujuća za potvrdu etiologije bolesti.
Kako se leči akutni medijastinitis?
Hirurško zbrinjavanje mesta oštećenja i davanje velikih doza antibiotika(antibioticum) glavni su metodi lečenja(sanare). Oni su poboljšali prognozu ove bolesti(morbus), koja je bila veoma loša.


Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...