BULIMIJA(BULIMIA NERVOSA)
BULIMIJA SIMTOMI I LEČENJE
Bulimija
simptomi se
najčešće ne ispoljavaju javno,te nam osobe obolele od bulimije izgledaju
potpuno normalno i u većini slučajeva ostavljaju utisak da nemaju nikakav
zdravstveni problem.Kako prepoznati ovaj mentalni poremećaj ,sprovesti lečenje i sprečiti
ozbiljnije posledice
bulimije ?
BULIMIJA SIMTOMI
Za ovaj mentalni poremećaj karakteristično je prejedanje koje bulimična
osoba ne može da kontroliše
tokom jedenja, te na taj način preopterećuje svoj želudac(gaster),sve dok
telo ne odbacic hranu – povraćanjem.Simptomi bulimije se mogu javiti kod oba pola ,mada se puno
češće javljaju kod žena nego kod muškaraca.
ANOREKSIJA I BULIMIJA
Bolest bulimija i anoreksija imaju isti mehanizam delovanja: osoba se očajnički suprotstavlja gojenju, i to na vrlo neadekvatan i destruktivan način. Uz gladovanje,namerno povraćanje uz različite tablete za mršavljenje i smanjivanje apetita kao i diuretika i laksativa, stoji uvek isti stav: „Nesmem ni po koju cenu da se ugojim, pošto-poto moram da izgledam mršavo.“ U najvećem broju slučajeva, bulimija simptomi se javljaju kod anoreksičnih odoba koje okrivljuju sebe jer nisu uspele da dugotrajno kontrolišu poriv za uzimanjem hrane.
ŠTA JE BULIMIJA?
Bolest bulimija se najčešće javlja kod osoba ženskog pola i neretko nastaje u sklopu graničnog poremećaja ličnosti kao što su histerija, depresija(exanimationes incidamus), šizofrenija i razne druge fobije.Takođe, njen sastavni deo jeste i anksioznost (anxietatem) jer je osoba u stalnoj strepnji da će se ugojiti. Bulimičare prati opsednutost hranom i većinu svog vremena troše na na nabavku i pripremanje obroka, brojanje kalorija prilikom jela koje potom izbacuju povraćanjem. Kada ne jedu, razmišljaju 0 svim mogućim dozvoljenim“ i „zabranjenim“ vrstama namirnica, što je i razumljivo, jer potpuno iscrpljen organizam prosto vapi za hranom. Bulimija simptomi uzrokuju da osobe ne dobijaju na težini pa izgledaju veoma mršavo i iscrpljeno zbog čestog povraćanja. Međutim, bulimičari ipak nisu mršavi kao anoreksične osobe jer jedu i nemoguće je da povraćanjem izbace sve što su unele.
BULIMIJA BOLEST-KOJI SU UZROČNICI?
Istraživanja
su pokazala da genetika i u ovom slučaju igra veliku ulogu, pa ako je u
porodici već bilo slučajeva bulimije,šanse da osoba oboli od ovog poremećaja
mnogo su veće. Bulimija simptomi kao i sam poremećaj se puno češće javljaju kod emotivno
nestabilnih osoba i perfekcionista. Roditelji koji konstantno kritikuju fizički
izgled svog deteta i komentarišu količinu hrane koju pojede, takođe mogu biti
okidač za ovo oboljenje. Veliki problem predstavljaju i mediji koji glorifikuju
mršavost (često i ekstremnu), pa su žene pod stalnim pritiskom da li su
dovoljno lepe i privlačne i opsesivno procenjuju sve što pojedu. Žestoke restriktivne dijete i mjihovo često praktikovanje mogu
takođe uzrokovati bulimiju, jer hrana postaje najvažnija stvar u životu.
BULIMIJA POSLEDICE
Pored narušenog mentalnog statusa, ova bolest ugrožava i fizičko zdravlje jer često povraćanje dovodi do neravnoteže elektrolita u krvi. Javljaju se nedostatak kalijuma i oštećenje kostiju i zubne gledi, a stradaju i jetra (hepar) , pankreas (pancreate) i reproduktivni organi. Žene koje pate od bulimije često ne mogu da zatrudne, dok je amenoreja – izostanak menstruacije redovna pojava. Učestali bulimija simptomi nažalost ostavljaju posledice i na srce koje postepeno slabi pa ako poremećaj dugo traje postoji opasnost od razvoja ozbiljnih kardioloških bolesti, čak i smrti. Takode, kao posledica dugotrajnog gladovanja javljaju se preosetljivost na hladnoću,opstipacija (zatvor), nizak krvni pritisak, usporen rad srca (lenta cordis pulsation) , snižena telesna temperatura i hormonalni poremećaji.
Нема коментара:
Постави коментар