понедељак, 30. април 2018.

Гален

                                                                  ГАЛЕН

Аелије Гален или Клаудије Гален (септембар 129 – c. 200 / c. 216), познатији као Гален из Пергама, био је познати грчки лекар и филозоф у римском царству.Један је од најуспешнијих медицинских инстраживача из антике, који је утицао на развој различитих научних дисциплина, укључијући анатомију,физиологију, патологију, фармакологију и неурологију, као и филозофију и логику.
На Галеново разумевање анатомије и медицине примарно је утицала тадашња теорија хумора (познатог и као четири хумора – црни жуч, жути жуч, крв и флегм), као што су напредовали стари грчки лекари попут Хипократа. Његове теорије су имале велики утицај на западну медицину више од 1.300 година. Галенов опис анатомске грађе заснивао се на сецирању мајмуна, а посебно берберских макака и свиња, јер сецирање људи није било допуштено у његово доба. Ипак, нико га није надмашило све до штампаних описа и илустрација људске анатомије које је направио Андреас Везалијус у свом делу De humani corporis fabrica у 1543, где је Галенова физиолошка теорија примењена на ова нова опажања. Галенова теорија физиологије циркулативног система остала је неоспорна до 1221. године, када је Ибн ал-Нафис објавио своју енциклопедију медицине под називом As-Shamil fi Tibb, у којој је пријавио откриће плућне циркулације.
Гален је себе видео као лекара и филозофа, како је написао у његовом делу под насловом Најбољи лекар је такође и филозоф.Гален је био веома заинтересован за дебату између рационалистичких и емпирицистичких медицинских секти, и његова примена непосредног посматрања, сецирања и вивисекције у обуци студената сматра се комбинацијом различитих приступа. Због тога се његово објашњење појма болести назива синтетичка концепција болести. Многа од његових дела су сачувани и / или преведена са оригиналног грчког језика, мада су многа уништена и нека која му се приписују сматрају се лажним. Иако постоји дебата о датуму његове смрти, он није био млађи од седамдесет година када је умро.
У средњовековној Европи Галенове списе о анатомији постале су носилац универзитетског курикулума средњовековног лекара, али због пропасти Западног римског царства они су веома претрпели застој и интелектуалну стагнацију. Међутим, у Источном римском царству и Абасидском калифату наставили су да се проучавају и прате. Неке Галенове замисли нису биле су тачне: он није сецирао људско тело. Грчки и римски табуи значили су да је сецирање обично забрањени у старим временима, али се у средњем веку то променило: медицински наставници и ученици у Болоњи су почели да сецирају људска тела, а Мондино де Лузи (око 1275–1326) је направила први познати уџбеник анатомије заснован на људском сецирању.
Галенов опис рада срца, артерија и вена одржао се све до 1628, када је Вилијам Харви описао крвоток са срцем као погонском пумпом. Гален је извршио бројне експерименте са подвезивањем живаца како би поткрепио теорију, која важи и данас, да мозак управља свим покретима мишића преко централног и периферног нервног система.
Галенови оригинални грчки текстови су у раном модерном периоду постали обновљени. Током 1530-их белгијски анатомист и лекар Андреас Везалијус преузео је пројекат да преведе Галенове грчке текстове на латински. Најславније дело Везалијуса, De humani corporis fabrica, био је под великим утицајем Галенског писма и облика.

Galenus.jpg

Галеново име ΓαληνόςGalēnos потиче од придева γαληνός — „мирно”.
Гален описује свој рани живот у делу „На осећања ума”. Рођен је у септембру 129; његов отац, Аелиус Никон, био је имућан племићархитекта и градитељ, са еклектичним интересима, укључујући филозофију, математику, логику, астрономију, пољопривреду и књижевност. Гален описује свог оца као „врло друштвеног, праведног, доброг и благонаклоног човека”. У то време Пергам (савремена Бергама, Турска) био је главни културни и интелектуални центар, који је забележен по својој библиотеци (друга библиотека је у Александрији), који је привукао филозофе Стоика и Платона, којима је Гален био изложен у 14 години. Његове студије су приказале сваки од главних филозофских система тог времена, укључујући Аристотелски и Епикурејски. Његов отац је планирао традиционалну каријеру за Галена у филозофији или политици и водио је рачуна да га изложи књижевним и филозофским утицајима. Међутим, Гален наводи да је око 145. године његов отац имао сан у коме се појавио бог Асклепије и наредио Никону да пошаље свог сина на студије медицине. Након његовог ранијег либералног образовања, у 16 ​​часова почео је студије у престижном локалном светилишту или Асклепијеуму посвећеном Асклепију, богу медицине, као θεραπευτής (терапеути или послужитељ) током четири године. Тамо је дошао утицајем људи налик Ешрион Пергамона, Стратоникуса и Сатируса. Асклепијеа је функционисала као бања или санитарија на коју би болесни дошли да траже услуге свештенства. Римљани су често посећивали храм у Пергаму у потрази за медицинском помоћу од болести и обољења. То је био и прогон познатих особа као што је Клаудиус Чаракс (историчар), Аелиус Аристида (говорник), Полемон и Каспиус Рафинус Конзул





                                                                                                           Теодора М. Ђурић I3


Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...