среда, 25. април 2018.

AMBROKSOL SIRUP

Ambroksol 15mg/5mL sirup

Terapijske indikacije:
Mukolitička terapija kod akutnih i hroničnih bronhopulmonalnih bolesti povezanih sa povećanim stvaranjem i poremećajem formiranja i transporta mukusa.
Doziranje i način primene:
Deca uzrasta 1 do 2 godine (Lek se može koristiti kod dece do 2 godine samo po preporuci lekara):Dva puta dnevno po pola merne kašičice sirupa (2,5 ml), što odgovara 15 mg na dan ambroksol-hidrohlorida.
Deca uzrasta od 2 do 5 godina:Tri puta dnevno po pola merne kašičice sirupa (2,5 ml), što odgovara 22,5 mg na dan ambroksol-hidrohlorida.
Deca uzrasta od 6 do 12 godina:Dva do tri puta dnevno po jednu mernu kašičicu sirupa (5 ml), što odgovara 30-45 mg na dan ambroksol- hidrohlorida.
Odrasli i deca preko 12 godina:10 ml 3 puta na dan.
Način primene:Sirup treba uzimati posle obroka, pomoću merne kašičice koja je priložena u pakovanju. Dejstvo ambroksola na razvodnjavanje sekreta poboljšava se unošenjem tečnosti.
Trajanje terapije:Terapija ne bi trebalo da traje duže od 4-5 dana bez saveta lekara.
Ako se simptomi bolesti ne poboljšaju ili ukoliko dođe do pogoršanja tokom lečenja akutnih respiratornih indikacija mora se potražiti savet lekara.
Kontraindikacije
Primena leka je kontraindikovana kod pacijenata sa poznatom preosetljivošću na ambroksol-hidrohlorid ili bilo koji drugi sastojak preparata.
Upotreba ovog leka je kontraindikovana u slučaju retkih naslednih stanja koja mogu da budu inkompatibilna sa pomoćnim supstancama ovog proizvoda (molimo da pogledate Posebna upozorenja i mere opreza pri upotrebi leka).
Posebna upozorenja
Ako postoji oslabljena bubrežna funkcija ili teško oštećenje jetre (hepar), Ambroksol se može koristiti samo uz konsultaciju lekara. Kao i za svaki lek koji se metaboliše u jetri, a eliminiše preko bubrega (ren), može doći do akumulacije metabolita ambroksola nastalih u jetri, u slučaju teške bubrežne insuficijencije.
Zabeleženi su retki slučajevi pojave teških kožnih lezija kao što je Stevens-Johnson-ov sindrom i toksična epidermalna nekroliza (TEN) koji su se vremenski podudarali sa primenom ekspektoranasa kao što je ambroksol- hidrohlorid. Uglavnom se ovi slučajevi mogu objasniti težinom osnovne pacijentove bolesti i/ili lekovima koji se uzimaju istovremeno. Pored toga tokom rane faze Stevens-Johnson-ovog sindroma ili toksične epidermalne nekrolize (TEN) pacijent može prvo imati nespecifične, gripu slične simptome kao što su groznica, bol u telu, rinitis, kašalj i angina (gušobolja).
Ovi simptomi slični gripu mogu zavesti na započinjanje lečenja simptomatskom terapijom kašlja i prehlade. Stoga, ako dođe do pojave novih lezija na koži ili sluznici, odmah potražiti savet lekara i kao meru predostrožnosti obustaviti terapiju ambroksol-hidrohlorida.
Lek sadrži sorbitol. Pacijenti sa retkim naslednim oboljenjem intolerancije na fruktozu ne smeju koristiti ovaj lek.
Interakcije:
Nije zabeležena nikakva klinički relevantna interakcija sa drugim lekovima.
Trudnoća (graviditet) i dojenje:
Ambroksol-hidrohlorid prolazi placentnu barijeru. Ispitivanja na životinjama ne ukazuju ni na kakva direktna ili indirektna štetna dejstva vezana za trudnoću, razvoj embriona/fetusa, porođaj ili postnatalni razvoj.
Opsežna klinička iskustva posle 28 nedelja trudnoće nisu pokazala nikakva štetna dejstva na fetus.
Ipak, uobičajene mere predostrožnosti koje se odnose na upotrebu lekova tokom trudnoće treba poštovati. Posebno tokom prvog tromesečja, upotreba leka Ambroksol se ne preporučuje.
Ambroksol-hidrohlorid se izlučuje u mleko dojilja. Mada se štetna dejstva na odojče ne očekuju, upotreba leka Ambroksol se ne preporučuje dojiljama.
Upravljanje vozilom:
Nema podataka o uticaju Ambroksol preparata na psihofizičke sposobnosti prilikom upravljanja motornim vozilom i rukovanja mašinama.
Neželjena dejstva:
Neželjene dejstva se po učestalosti, mogu svrstati u: veoma česta (≥ 1/10), česta (≥1/100 do ≤ 1/10), povremena (≥1/1000 do ≤ 1/100), retka (≥1/10000 do ≤ 1/1000), veoma retka ( ≤ 1/10000), nije poznata učestalost (ne može se proceniti na osnovu raspoloživih podataka).
Poremećaji nervnog sistema
Česta: disgeuzija
Respiratorni, torakalni i medijastinalni poremećaji
Česta: faringealna hipoestezija
Gastrointestinalni poremećaji
Česta: nauzeja, oralna hipoestezija
Povremena: dijareja, povraćanje, dispepsija, suva usta, bol u abdomenu Nije poznata: suvo grlo
Poremećaji kože i potkožnog tkiva
Retka: ospa, urtikarija
Nije poznata: angioedem, pruritus
Poremećaji imunog sistema
Nije poznata: hipersenzitivnost, anafilaktičke reakcije uključujući anafilaktički šok
Predoziranje:
Nisu zabeleženi nikakvi specifični simptomi predoziranja kod ljudi do sada. Prateći slučajna predoziranja
i/ili greške u lečenju, prijavljeni neželjeni efekti su u skladu sa poznatim neželjenim efektima leka Ambroksol kod preporučene doze i mogu zahtevati simptomatsku terapiju.
Farmakodinamika:
Farmakoterapijska grupa: Mukolitici, lekovi protiv kašlja i prehlade ATC kod: R05CB06Pretklinička ispitivanja su pokazala da, ambroksol-hidrohlorid, aktivni sastojak leka Ambroksol, povećava sekreciju u respiratornom traktu, produkciju surfaktanta u plućima i stimuliše cilijarnu aktivnost. Ova dejstva dovode do poboljšanog protoka sluzi i njenog transporta (mukocilijarni klirens).U kliničkim farmakološkim studijama pokazalo se da je poboljšan mukocilijarni klirens. Pojačanje sekrecije tečnosti i mukocilijarnog klirensa olakšava ekspektoraciju i kašalj. Lokalno anestetičko dejstvo ambroksol-hidrohlorida posmatrano u modelu oka zeca se tumači sposobnošću blokiranja natrijumovih kanala.
In vitro je pokazano da ambroksol-hidrohlorid blokira klonirane nervne natrijumske kanale; ovo vezivanje je bilo reverzibilno i zavisno od koncentracije. Pokazalo se da ambroksol-hidrohlorid in vitro značajno smanjuje oslobađanje citokina iz krvi kao i mononuklearnih i polimorfonuklearnih ćelija vezanih za tkiva.
Ova farmakološka svojstva su u skladu sa pratećim zapažanjima u ispitivanjima kliničke efikasnosti za lečenje simptoma gornjih disajnih puteva ambroksol-hidrohloridom, čime se dovodi do ublažavanja bola i nelagodnosti vezanih za bol u regionu uho-nos-traheja po inhalaciji.
U kliničkim studijama kod pacijenata sa anginom (gušoboljom), faringealni bol i crvenilo grla su bili značajno smanjeni. Po davanju ambroksol-hidrohlorida (kada se primenjuje sa antibioticima), koncentracija antibiotika (amoksicilin, cefuroksim, eritromicin) u bronhopulmonalnom sekretu i sputumu se povećava.
Farmakokinetika
ResorpcijaResorpcija oralnih formi ambroksol-hidrohlorida je brza i potpuna, gde u terapijskom rasponu postoji dozna
linearna zavisnost. Maksimalna koncentracija u plazmi se postiže u roku od 1 do 2.5 časa nakon oralne primene formi sa trenutnim oslobađanjem i nakon, u proseku, oko 6.5 časova kod formi sa sporim oslobađanjem. Apsolutna bioraspoloživost nakon uzimanja tablete od 30 mg je 79%. Kapsule sa sporim oslobađanjem pokazale su relativnu raspoloživost od 95% (dozno-normalizovan) u poređenju sa dnevnom dozom od 60 mg (30 mg dva puta dnevno) primenjeno kao tablete sa trenutnim oslobađanjem.
Distribucija:Distribucija ambroksol-hidrohlorida iz krvi u tkiva se odvija brzo i izraženo, gde se najveće koncentracije aktivne supstance nalaze u plućima (pulmones). Zapremina distribucije nakon oralne primene je procenjena na 552 l.
U terapijskom rasponu, vezivanje za proteine plazme je približno 90%.
Metabolizam i eliminacija:Oko 30% date oralne doze eliminiše se metabolizmom prvog prolaza. Inače, ambroksol-hidrohlorid se metabolizuje prvenstveno u jetri glukuronidacijom i cepanjem na dibromantraniličnu kiselinu (približno 10%
od doze) pored nekih manjih metabolita. Ispitivanja u mikrozomima jetre čoveka pokazala su da je CYP3A4
odgovoran za metabolizam ambroksol-hidrohlorida u dibromantraniličnu kiselinu.
Tokom trodnevne oralne primene, približno 6% doze je nađeno u slobodnoj formi, dok približno 26% doze se vratilo u konjugovanu formu u urinu. Terminalno poluvreme eliminacije ambroksol-hidrohlorida iznosi 10 časova. Ukupni klirens je u rasponu od 660ml/min, a na bubrežni klirens otpada približno 8% ukupnog klirensa.
Farmakokinetika u posebnim populacijamaKod pacijenata sa disfunkcijom jetre (hepar) eliminacija ambroksol-hidrohlorida je smanjena, što dovodi do približno
1.3 do 2 puta viših nivoa u plazmi. Zahvaljujući širokom terapijskom rasponu ambroksol-hidrohlorida, prilagođavanje doze nije potrebno.
Ostalo:Pokazano je da godine starosti i pol ne utiču na farmakokinetiku ambroksola u klinički relevantnoj meri, pa stoga nije potrebno podešavanje doze. Hrana ne utiče na bioraspoloživost ambroksol-hidrohlorida.


Нема коментара:

Постави коментар

UPALA DEBELOG CREVA(COLITIS) Debelo crevo se nalazi u trbušnoj duplji i sastavni je deo organa za varenje.  Upala debelog creva  ili ...